Związki chloru w basenach kąpielowych

Związki chloru w basenach kąpielowychPływanie jest przyjemnością i kto uczy się pływać od małego dziecka, jest lepiej chroniony przed utonięciem. Aby unikać zakażenia, konieczne jest chlorowanie wody. W wyniku tego procesu powstają produkty uboczne, które powodują podrażnienie błon śluzowych.

Chlor chroni przed chorobami

Podczas pływania i kąpieli goście kąpielowi wprowadzają do wody basenu wiele zarazków chorobotwórczych. W ten sposób zbierają się bakterie, wirusy i grzyby, którymi mogą się zarazić inne osoby korzystające z basenu, wchłaniając je przez skórę, uszy, usta, drogi moczowe i błonę śluzową pochwy. Może to prowadzić do zakażeń grzybiczych, biegunek i infekcji uszu. Szczególnie dotyczy to niemowląt i małych dzieci, osób starszych i osób o skłonnościach do chorób.

Z tego względu na krytych i odkrytych basenach obowiązują przepisy dotyczące higieny, których przestrzeganie kontrolują odpowiednie służby sanitarne. Służby te regularnie dokonują pomiaru stężenia bakterii i związków chloru.W celu dezynfekcji wody w basenie stosuje się, obok mechanicznych systemów filtrów, związki chloru, z których uwalnia się chlor. Proces ten nazywany jest chlorowaniem. Chlorowanie niszczy obecne bakterie lub zahamowuje ich namnażanie.

Produkty uboczne dezynfekcji wody

W wyniku chlorowania powstają tzw. produkty uboczne dezynfekcji.

Najważniejsze z nich to:

  • chloraminy (np. trójchloraminy )
  • trihalogenometany (np. chloroform)

Chloraminy powstają w wyniku reakcji chloru z potem lub moczem w wodzie. Powodują one, typowy "zapach chloru" na basenie. Filtry węglowe i napromieniowanie wody światłem ultrafioletowym UV w stacjach uzdatniania wody w basenach, usuwają chloraminy z wody w basenie. W efekcie stężenie chloraminy w powietrzu na pływalni jest minimalizowane. U ludzi chloraminy mogą podrażnić spojówki oczu. Czerwone oczy są często skutkiem dłuższej kąpieli w basenie.

Trihalogenometany są ubocznym produktem dezynfekcji chlorem wody w basenie. W literaturze fachowej są znane pod nazwą haloformów. Najbardziej znany z nich to chloroform.

Chloroform jest nierozpuszczalny w wodzie i przechodzi do powietrza na basenie. Stężenie w powietrzu jest znacznie wyższe na basenach krytych niż na basenie odkrytym.

Reakcje w obrębie dróg oddechowych

Chloraminy i trihalogenometany mogą podrażniać drogi oddechowe i wywoływać stany zapalne. Bardzo rzadko u pracowników obsługujących basen może wystąpić astma zawodowa.

Pływanie a astma

Regularna aktywność fizyczna jest dla astmatyków bardzo ważna. Aktywność ruchowa na basenie może poprawić sprawność fizyczną i astmę.

Nauka stara się od dawna odpowiedzieć na pytanie czy chlorowanie jest szkodliwe dla astmatyków. Niektóre badania wskazują na to, że codzienne, trwające kilka godzin zajęcia na basenie mogą zwiększyć ryzyko zachorowania na zapalenie oskrzeli, astmę i alergię. Można sobie również wyobrazić, że chorzy na astmę wolą pływanie od innych sportów, ponieważ oddychanie trochę mniej ich męczy. To może prowadzić do fałszywej interpretacji wyników badań.

Większość badań nie wykazała niekorzystnych skutków dla osób cierpiących na astmę. W dwóch badaniach, okazało się nawet, że regularne pływanie może chronić dzieci przed astmą.

Ze względu na różne wnioski płynące z badań, trudno jest wyciągnąć jeden ogólnie obowiązujący wniosek. Federalny Urząd Ochrony Środowiska (UBA) odradza pływanie dla niemowląt w przypadku, gdy w rodzinie u niemowląt i małych dzieci występuje zwiększona skłonność do alergii i choroba astmatyczna. Organizacja Kinderumwelt nie popiera tego zalecenia. Szczegółowe informacje można znaleźć w rubryce nasze porady.

Wartości dopuszczalne

W Niemczech, jakość wody na sztucznych kąpieliskach regulują przepisy według normy DIN 19643. Zgodnie z nimi woda do kąpieli musi zawierać od 0,3 do 0,6 miligrama (mg) wolnego chloru na litr wody w basenie, w jacuzzi od 0,7 do 1,0 mg na litr.

Dopuszczalne maksymalne stężenie chloru i trihalogenometanów nie może przekraczać 0,2 mg/litr wody basenie.

Podsumowanie

Chlorowanie wody w basenach jest to absolutnie konieczne, aby utrzymywać niskie ryzyko infekcji. Okazjonalne podrażnienie oczu powinno więc być brane pod uwagę. Ogólnie rzecz biorąc, regularna aktywność fizyczna na basenie nie stanowi zagrożenia dla zdrowia. Również okazjonalne uczęszczanie na basen osób chorujących na astmę jest dopuszczalne.

A to możesz zrobić sam

  • Zwróć szczególną uwagę na swoje dziecko. Jeśli reaguje zbyt wrażliwie na powietrze na basenie, to należy wybrać dla niego inny sport.
  • Jeśli chcesz popływać ze swoim niemowlęciem, skonsultuj się ze swoim pediatrą. W ten sposób możesz wspólnie z nim podjąć indywidualną decyzję.
  • Przed pójściem z dzieckiem na basen umyj siebie i dziecko bardzo dokładnie. Im mniej zarazków wprowadzisz do wody, tym mniej chloru musi być zużyte -użyte do dezynfekcji wody.
  • Postępuj zgodnie ze zwykłymi zaleceniami higienicznymi i skorzystaj z toalety przed wejściem do basenu. Pot i mocz wpływa na rozwój ubocznych produktów dezynfekcji.
  • Gdy oczy reagują zbyt wrażliwie, pomoże założenie okularów do pływania.
  • Po kąpieli weź ty i twoje dziecko gruntowny prysznic. Pozostałości po chlorze zostaną usunięte ze skóry. Użycie łagodnego balsamu do pielęgnacji złagodzi podrażnienia skóry po kąpieli.

Mehr zum Thema Związki chloru w basenach kąpielowych:

Diesen Artikel...

Stand: 5. April 2013 - 12:00 Uhr

Autor/Autorzy:

Źródło: 

Grafik oben rechts (Schwimmbad): © morellino / PIXELIO