Pyretroidy w dyfuzorach elektrycznych

Pyretroidy to insektycydy czwartej generacji. Miały za zadanie zastąpić insektycydy poprzedniej generacji, które budziły obawy pod względem toksykologicznym i ekologicznym, między innymi organiczne związki chloru takie jak lindan czy DDT, organiczne związki kwasu fosforowego i karbaminowego.

Między innymi stosuje się je w dyfuzorach elektrycznych w celu zwalczania insektów we wnętrzach. W dyfuzorze wkłady z substancją czynną są ocieplane poprzez opór elektryczny. W ten sposób substancja jest stale uwalniana do powietrza w pomieszczeniu. Najczęściej wkłady do dyfuzorów zawierają ekstrakt z pyretrum lub pyretroidy takie jak transflutrynę czy bioaletrynę. Właściwie urządzenia te powinny być używane jedynie do usunięcia insektów już znajdujących się w pomieszczeniu, po czym pomieszczenie musi zostać dokładnie wywietrzone. W praktyce spotyka się wielokrotnie, że dyfuzory używane są również w celach „zapobiegawczych.”

Biorąc pod uwagę nieszkodliwe alternatywy (siatki na muchy, moskitiery) odradza się stosowanie powyższych urządzeń we wnętrzach. Szczególnie dotyczy to pokojów dziecięcych i sypialni.

Mehr zum Thema Pyretroidy w dyfuzorach elektrycznych:

Diesen Artikel...

Stand: 16. Mai 2013 - 10:56 Uhr

Autor/Autorzy: