Olsza, pyłki olszy

Olsza, pyłki olszyNazwa botaniczna: Alnus glutinosa (czarna olsza/olcha), A. incana (szara olsza/olcha), A. viridis (zielona olsza/olcha). Olsza należy do rodziny brzozowatych (Betulaceae).

Pyłki olszy zawierają mocne i średnio mocne alergeny. Olsza (jak i leszczyna) wykazuje silne reakcje krzyżowe z pyłkami brzozy. Dlatego osoby z silną alergią na brzozę mają objawy alergii już w czasie pylenia leszczyny i olszy. Ponieważ olsza lubi wodę, najczęściej można ją znaleźć na brzegach strumieni, jezior i rzek. Olsza czarna i szara kwitnie przed wypuszczeniem liści, a olsza zielona równocześnie z wypuszczeniem liści. Olsza i leszczyna należą do roślin wcześnie kwitnących. Czas kwitnienia może rozpocząć się pod koniec grudnia, gdy temperatury znacznie przekraczają 5 stopni Celsjusza. Główny okres kwitnienia przypada na luty i marzec. Olsza zielona rośnie głównie w górach i kwitnie w czerwcu.

Dokładne dane na temat pylenia olszy i innych roślin w całej Europie znajdują się tutaj: www.donnerwetter.de/pollen/menu.hts .

Ogólne informacje na temat pyłków jako alergenów znajdują się w rubryce „Zagrożenia i alergeny” pod hasłem „Pyłki”.

Mehr zum Thema Olsza, pyłki olszy:

Diesen Artikel...

Stand: 5. April 2013 - 12:14 Uhr

Autor/Autorzy:

Źródło: 

Die Grafik auf dieser Seite verwenden wir mit freundlicher Genehmigung des Instituts für Wirtschaftsökologie.