Nerkowiec

NerkowiecOpis

Nanercz zachodni (Anacardium occidentale), zwany też nerkowcem zachodnim, orzechem nanerczowym albo orzechem cashew - gatunek drzewa z rodziny nanerczowatych (Anacardiaceae). Rośnie w klimacie tropikalnym. Nerkowaty owoc, wielkości gruszki jest owocem dwuczęściowym: oprócz właściwego owocu składa się z tzw. jabłka nanerczowego, które jest zgrubiałą częścią łodygi (osadnikiem kwiatowym).

Jądro nerkowca jest również błędnie nazywane "orzechem". Z biologicznego punktu widzenia określenie to nie jest prawidłowe. Do rodziny nanerczowatych należy również mango czy pistacje, ale żadne orzechy (Wikipedia, 2011).

Występowanie

Nerkowiec cieszy się rosnącą popularnością i jest składnikiem wielu potraw. Przykładami są:

  • pesto
  • musli
  • kuchnia azjatycka
  • mieszanka orzechowa (tzw. "mieszanka studencka")
  • wyroby piekarnicze
  • desery

 

Zgodnie z dyrektywą UE 2007/68/WE etykiety znajdujące się na opakowaniach produktów spożywczych muszą informować czy produkt zawiera nerkowca. Wymóg ten nie dotyczy żywności sprzedawanej „luzem” w piekarni czy sklepie mięsnym.

Znaczenie alergologiczne

Reakcje alergiczne na orzechy nerkowca są stosunkowo rzadkie. Jeśli jednak dojdzie do reakcji alergicznej, często ma ona ciężki przebieg. Ryzyko wstrząsu anafilaktycznego jest duże. Badania wykazały, że dzieci reagują wstrząsem alergicznym na nerkowca częściej niż na orzeszki ziemne (Davoren i Peake, 2005; Clark, Ewan i Anagnostou, 2007).

Dwa główne alergeny to Ana o 1 i Ana o 2. Struktura alergenu Ana o 2 jest stosunkowo podobna do białek roślin strączkowych (AllAllergy). To może wyjaśniać częste reakcje krzyżowe z orzechami ziemnymi, choć te nie należą do rodziny nanerczowatych.

Do reakcji krzyżowych dochodzi również z owocami należącymi do tej samej botanicznej rodziny, co nerkowce. Dotyczy to głównie pistacji. Rzadziej reakcje krzyżowe zachodzą z biologicznie niespokrewnionymi orzechami włoskimi, laskowymi czy brazylijskimi.

Eksperci zakładają, że alergeny nerkowca przechodzą do mleka matki.

Nie jest znana dokładna ilość spożytych przez matkę nerkowców, która u karmionego piersią niemowlęcia wywoła reakcję alergiczną.

Dlatego matki karmiące, których dzieci są uczulone na nerkowca, powinny na czas karmienia piersią zrezygnować ze spożywania nerkowca (Friedrichs, 2011).

Mehr zum Thema Nerkowiec:

Diesen Artikel...

Stand: 5. April 2013 - 11:57 Uhr

Autor/Autorzy:

Źródło: 

Grafik oben rechts (Cashew): © w.r.wagner / PIXELIO