Leszczyna, pyłki leszczyny, orzechy laskowe

Informacje ogólne

Leszczyna, pyłki leszczyny, orzechy laskowe

Nazwa łacińska: Corylus avellana (Leszczyna pospolita), C. colurna (Leszczyna turecka)

Leszczyna pospolita lub orzech laskowy (Corylus avellana), jest krzewem, który należy do rodziny brzozowatych (Betulaceae). Jest zielony latem i rośnie do 5 metrów wysokości. Należy do roślin wczesnokwitnących. Początek kwitnienia zależy od temperatury i rozpoczyna się od temperatur osiągających ok. pięć stopni Celsjusza. Może to nastąpić nawet pod koniec grudnia, ale główny okres kwitnienia przypada na luty i marzec.

Pyłki leszczyny

Pyłki leszczyny zawierają alergeny od średnio silnych do bardzo silnych. Wykazują one reakcje krzyżowe z pyłkami brzozy. Osoby uczulone na pyłki brzozy uskarżają się na alergię już bardzo wcześnie, co wskazuje na spokrewnione z nią pyłki leszczyny i olszy jako przyczynę.

Dokładne dane na temat pylenia brzozy i innych roślin w całej Europie znajdują się tutaj: www.donnerwetter.de/pollen/menu.hts .

Ogólne informacje na temat pyłków jako alergenów znajdują się w rubryce „Zagrożenia i alergeny” pod hasłem „Pyłki”.

Orzechy laskowe

Znane są jadalne owoce krzewu, orzechy laskowe. Orzechy i otrzymywany z nich olej orzechowy używa się do wypieków, jak i produkcji krokantu, nugatu i lodów. Jeżeli orzechy użyto jako składnik do produkcji, musi być to zdeklarowane na opakowaniu danego środka spożywczego.

Orzechy laskowe to jedna z najczęstszych przyczyn zespołu alergii jamy ustnej (OAS). 36,8 proc. osób z alergiami pokarmowymi reaguje w ten sposób na orzechy laskowe (Wüthrich i in. 1998). Odpowiedzialny jest za to główny alergen Cor a1 wykazujący duże podobieństwo do alergennego białka pyłku brzozy Bet v1 i będący tym samym alergenem krzyżowym. Uczuleni na brzozę mogą zostać taką reakcją zaskoczeni, gdyż uczulenie na orzechy może nastąpić nie po kontakcie z orzechami, lecz z brzozą.

W niektórych sytuacjach nawet śladowe ilości orzechów laskowych, jakie mogą się znaleźć np. w czekoladzie mlecznej, mogą wywołać ciężkie reakcje alergiczne.

Pacjenci z alergią na orzechy laskowe, wywołaną przez pyłki brzozy, w 92 proc. przypadków reagują również na jabłka. Wielu alergików na orzechy laskowe reaguje na pyłki leszczyny. Przy tym nie wyjaśniono, czy pyłki zawierają alergeny krzyżowe na orzechy, czy odwrotnie.

Możliwe reakcje krzyżowe występują między:

  • innymi orzechami, takimi jak orzechy włoskie, orzechy pekan (pekanowate), nerkowce, orzechy brazylijskie, pistacje i orzechy kokosowe,
  • orzechami arachidowymi (mimo, że nie są one orzechami, lecz roślinami strączkowymi)
  • różnymi owocami (zespół pyłek brzozy-owoce i orzechy)

Mehr zum Thema Leszczyna, pyłki leszczyny, orzechy laskowe:

Diesen Artikel...

Stand: 22. Mai 2013 - 12:42 Uhr

Autor/Autorzy:

Źródło: 

Die Grafik auf dieser Seite verwenden wir mit freundlicher Genehmigung des Instituts für Wirtschaftsökologie.