Lateks naturalny

Podstawowe informacje na temat pyłków jako alergenów znajdują się w rubryce „Zagrożenia i alergeny” pod hasłem „Alergeny”.

Lateks jest pozyskiwany z soku mlecznego roślin kauczukodajnych (Hevea brasiliensis). W wyniku wulkanizacji i innych etapów obróbki produkuje się z niego opony samochodowe, prezerwatywy, rękawiczki i wiele innych produktów.

Około 70% wszystkich wyrobów kauczukowych produkuje się syntetycznie. Nie zawierają one białka, a więc nie wywołują alergii typu bezpośredniego. Jednakże możliwe są alergie kontaktowe.

W medycynie używa się materiałów głównie z naturalnego kauczuku. Jak opisano powyżej, materiałem wyjściowym naturalnych produktów lateksowych jest sok mleczny tropikalnych drzew kauczukowych. Sok ten zawiera 17 różnych alergenów. (Raulf-Heimsoth & Rihs, 2011).

Jak dochodzi do kontaktu z alergenami lateksu?

Warunkiem powstania nadwrażliwości na lateks naturalny i reakcji alergicznej jest kontakt z wyrobami zawierającymi lateks naturalny. Najczęściej można je spotkać w branży medycznej. A na pierwszym miejscu należy wymienić rękawice chirurgiczne.

Częste kontakty alergenu z błonami śluzowymi, np. poprzez cewnikowanie lub uszkodzenia naturalnej bariery skóry spowodowane chorobami skórnymi (egzema) sprzyjają rozwinięciu uczulenia. Podobnie bezpośredni kontakt z alergenem przez otwarte rany w czasie operacji chirurgicznych. Gumowe rękawice zawierające lateks naturalny są używane w przemyśle, jak również w gospodarstwie domowym.

Alergia na lateks

Z reguły alergia na lateks wywołuje reakcję typu bezpośredniego: kilka minut po kontakcie z produktem zawierającym lateks naturalny dochodzi do pokrzywki kontaktowej (pokrzywka). W pomieszczeniu, w którym używane są rękawice lateksowe, niektórzy pacjenci mogą reagować alergicznym nieżytem nosa, alergiczną astmą, aż po wstrząs anafilaktyczny (Altmeyer & Paech, 2011).

Rękawice lateksowe jako nośniki alergenów

Ilość zachorowań na alergie typu I na białka lateksu znacznie wzrosła w ostatnich latach. Przede wszystkim rękawice lateksowe okazały się być głównym źródłem rozprzestrzeniania się alergenów lateksowych. Rękawice lateksowe często posypywane są talkiem lub skrobią kukurydzianą. Proszki te są nośnikiem alergenów i umożliwiają transmisję alergenu w powietrzu. Im więcej alergenów wraz z pudrem dostaje się do powietrza, tym więcej pracowników uczulonych jest na lateks. Osoby uczulone są zagrożone już przez sam pobyt w pomieszczeniach, w których w powietrzu unoszą się alergeny (Allmers 1998).

Przede wszystkim pudrowane rękawice były przyczyną wysokiego wskaźnika uczulenia na lateks w szpitalu. Alergia na lateks jest drugą najczęstszą przyczyną występowania astmy zawodowej w Niemczech.

Produkty codziennego użytku zawierające lateks naturalny

Materiały lateksowe znajdują się również w bardzo wielu przedmiotach codziennego użytku.

  • Balony, materace, biustonosze, uszczelki do samochodów, drzwi i okien, kable elektryczne, piłki gumowe, taśmy elastyczne, kalosze, buty gumowe, podkładki gumowe, rękawice gumowe, warstwa klejąca znaczków pocztowych, opaski i pończochy uciskowe, prezerwatywy, materace dmuchane, pessary, gumka do mazania, opony, smoczki na butelki dla niemowląt, pontony, smoczki, okulary narciarskie, ściągacze w skarpetkach, sprzęt i okulary do nurkowania, bielizna osobista, termofory

to tylko niektóre z produktów używanych w gospodarstwie domowym i w czasie wolnym, który mogą zawierać lateks. Produkty te nie są czynnikiem wyzwalającym uczulenie (Niggemann 1998, Chen 2002), ale dla osób już uczulonych i mających alergię na lateks, mogą stanowić zagrożenie dla pogłębiania się dolegliwości.

Lateks – alergie krzyżowe

30-40% wszystkich osób uczulonych na lateks reaguje także alergicznie na żywność. Białka w żywności są chemicznie bardzo podobne do uczulających białek lateksu, a niektóre z nich są identyczne. Zjawisko to nosi nazwę zespołu lateks – owoce.

Typowymi produktami zespołu lateks - owoce są: ananas, awokado, banany, kasztany jadalne, figi, ziemniaki, kiwi, mango, melon, papaja, papryka, owoce męczennicy, brzoskwinia, pomidor i orzech.

Ponadto alergeny wziewne, takie jak u figowca Beniamina (Ficus benjamina) lub gwiazdy betlejemskiej reagują krzyżowo z alergenami lateksu. Również pyłki niektórych traw względnie zbóż oraz bylicy mogą być przyczyną wtórnej reakcji alergicznej, wynikającej z uczulenia na lateks (Raulf-Heimsoth & RIHS, 2011).

Profilaktyka

Dzięki przepisom prawnym i środkom zapobiegawczym podczas zabiegów operacyjnych udało się znacznie zmniejszyć narażenie na alergen i ryzyko uczulenia, (Rueff, 1999).

Mehr zum Thema Lateks naturalny:

Diesen Artikel...

Stand: 15. Mai 2013 - 11:06 Uhr

Autor/Autorzy: