Koty

Podstawowe informacje na temat alergenów znajdują się w artykule „Alergeny” i „Alergeny odzwierzęce ogólnie”.

KotyPonad 16% niemieckich rodzin posiada kota, co daje w sumie 8,2 milionó kotów. Ślina i naskórek kotów  często wywołują alergie. Tym samym stanowią one jedne z najważniejszych alergenów w powietrzu wewnętrznym tuż po roztoczu kurzu domowego.

Główny alergen kota nazwano Fel d1. Znajduje się on przede wszystkim w ślinie kota. Poprzez lizanie futra jest rozprowadzany na całą sierść. Ponadto znaleziono alergen również w gruczołach łojowych, komórkach skóry i ->serum krwi kota (Dabrowski 1990). Oprócz alergenu głównego rozróżnia się 18 innych alergenów kocich.

Koty wydzielają różne ilości alergenów zależnie od rasy i płci. Jest to ewentualnym wytłumaczeniem, dlaczego alergicy reagują z różnym nasileniem na różne koty. Jednak wszystkie koty wydzielają Fel d1 do otaczającego je powietrza (Jalil-Colome 1996). Rasy kotów z krótką sierścią, a nawet koty bezsierściowe nie są więc wolne od alergenów. Alergen Fel d1 jest bardzo mały i lekki, dlatego potrafi długo utrzymywać się w powietrzu.

Kot długowłosyAlergeny kota przyczepiają się do ścian i mebli (Custovic 1997). Można je znaleźć jeszcze wiele lat po usunięciu kota z mieszkania. Posiadacze kotów i psów wynoszą je na ubraniu ze swoich domów i w ten sposób rozprowadzają (D`Amato 1997). Skutkiem jest obecność alergenów nie tylko w domach posiadaczy zwierząt, ale również w kurzu szkół, kin, w autobusach i domach bez zwierząt (Custovic 1996).

Przykładowo ilość alergenów stwierdzonych w szkołach jest wystarczająca, aby wywołać objawy alergii u uczniów uczulonych na koty (Ritz 2002). Dlatego przy objawach alergii należy wykonać testy alergiczne pod kątem alergii na kota, nawet jeżeli pacjent nie ma kontaktu z kotami.

Zapobieganie/ Oczyszczanie

Wielu specjalistów zaleca karencję w celu profilaktyki alergii na koty, czyli unikanie kotów, przynajmniej przez dzieci z podwyższonym ryzykiem (Ahlbom i inni 1998). Zalecenie to jest jednak kontrowersyjne, gdyż wyniki innych badań wskazują na wręcz ochronne działanie zwierząt domowych ze względu na późniejsze uczulenie i alergię (Platts-Mills 2001). Ogólnie rzecz biorąc wyniki dostępnych badań są bardzo sprzeczne. Poradnik profilaktyki alergii zaleca pacjentom z grupy ryzyka nie trzymać kotów w domu. Dla osób bez zagrożenia alergiami mieszkanie z kotem nie jest problematyczne.

Oczyszczanie: w przypadku stwierdzenia alergii na kota, najważniejsze ze wszystkich środków zaradczych będzie unikanie kontaktu ze zwierzęciem. Konieczne będzie usunięcie kota z domu, gdyż mieszkania posiadaczy kotów wykazują 400-600 razy wyższe stężenie alergenów niż mieszkania, których nie zamieszkuje zwierzę, przy czym wartości stężenia alergenów wahają się dość mocno. Należy unikać również pośredniego kontaktu z kotami. Dzieci z alergią powinny siedzieć w ławce z osobą nie posiadającą w domu kota. Członkowie rodziny alergika powinni zmienić ubranie po kontakcie z kotem, zanim będą przebywać z osobą uczuloną.

Niektórym mniej wrażliwym alergikom wystarcza, jeżeli kot wyprowadzi się z mieszkania na zewnątrz. Pozostali członkowie rodziny będą jednak wnosili alergeny do domu, jeżeli będą bawić się z kotem. W tym przypadku obowiązkowa będzie zmiana ubrania.

Niektórzy eksperci radzą regularnie kąpać kota (Heutelbeck 2005). Nie jest to zbyt skuteczne, skoro głównym źródłem alergenów jest ślina (Fischer 2010).

Znaczącym magazynem alergenów są tekstylia, a szczególnie materace i meble tapicerowane. Jeżeli pozbyliśmy się kota, dobrze byłoby wymienić meble ze skórzaną lub zmywalną tapicerką. Antyalergiczne powłoki na materace (encasing) mogą również okazać się skuteczne (Heutelbeck 2005).

Terapią może być odczulanie. Odczulanie w przypadku alergenów kota ma silne skutki uboczne w porównaniu z terapią odczulającą na inne alergeny (Bublak, 2011).

Diesen Artikel...

Stand: 15. Mai 2013 - 10:44 Uhr

Autor/Autorzy:

Źródło: 

Die Grafik oben rechts auf dieser Seite verwenden wir mit freundlicher Genehmigung von Ulrich Voss, die Grafik "Langhaarkatze" (unten links) mit freundlicher Genehmigung von Pharma Diagnostics.