Jesion, Pyłki jesionu

Jesion, Pyłki jesionuNazwa łacińska: Fraxinus excelsior, F. angustifolia, F. ornus.

Pyłki jesionu zawierają mocne i średnio mocne alergeny. Jesion wykazuje silne reakcje krzyżowe z drzewem oliwnym. Zarówno drzewo oliwne jak i jesion reagują z forsycją, ligustrem, jaśminem jak i lilakiem, gdy ma się z nim bezpośredni kontakt, czyli np. wącha kwiaty. Reakcje krzyżowe z pożywieniem nie są znane. Jesion może być ogromnym drzewem wysokości do 40 metrów. Lubi miejsca wilgotne.

Okres kwitnienia jesionu jest dosyć krótki. Rozpoczyna się w marcu, trwa do kwietnia i zależy od pogody i szerokości geograficznej.

Okres pylenia jesionu jest taki sam jak brzozy. Pacjenci cierpiący na katar sienny wiosną reagują ewentualnie nie tylko na pyłki brzozy, ale również jesionu. W przypadku, gdy nierozpoznana została alergia na pyłki jesionu, immunoterapia swoista (odczulanie) tylko na brzozę może nie zlikwidować objawów. Planując immunoterapię warto więc dokonać testu na pyłki jesionu.

Dokładne dane na temat pylenia olszy i innych roślin w całej Europie znajdują się tutaj: www.donnerwetter.de/pollen/menu.hts .

Ogólne informacje na temat pyłków jako alergenów znajdują się w rubryce „Zagrożenia i alergeny” pod hasłem „Pyłki”.

Mehr zum Thema Jesion, Pyłki jesionu:

Diesen Artikel...

Stand: 5. April 2013 - 12:16 Uhr

Autor/Autorzy:

Źródło: 

Die Grafik auf dieser Seite verwenden wir mit freundlicher Genehmigung des Instituts für Wirtschaftsökologie.