Alergia na nikiel

Nikiel

Alergia na nikiel

Nikiel jest metalem ciężkim i występuje jako składnik lub zanieczyszczenie w wielu metalach i metalach szlachetnych. Jest częstym czynnikiem wywołującym alergię kontaktową. W przypadku alergii na nikiel, wskutek kontaktu skóry z materiałami zawierającymi nikiel, dochodzi do reakcji skórnej podobnej do egzemy, jak czerwone zabarwienie, świąd, tworzenie się pęcherzy, które mogą być również sączące i obrzęku skóry.

Wystąpienie objawów alergii jest, jak w przypadku każdej alergii kontaktowej, poprzedzone uczuleniem. Uczulenie jest wynikiem reakcji naszego układu immunologicznego na alergen. Uczulenie może być potwierdzone testem alergologicznym. Ryzyko uczulenia zależy, obok indywidualnej wrażliwości (np. uprzednie uszkodzenie bariery skórnej), od potencjału i ilości czy stężenia uczulającego alergenu. Płyny ustrojowe katalizują uwalnianie się niklu. Dziurki w uszach są w tym kontekście dobrze znane jako przyczyna powstawania uczulenia na nikiel.

Ostatnie badania pokazują, że podczas piercingu istnieje szczególnie wysokie ryzyko uczulenia na nikiel. Jeśli w dziurki po przekłuciu uszu lub pępka zostanie założona biżuteria zawierająca nikiel w bezpośrednim kontakcie ze skórą lub leżącą pod nią tkanką tłuszczową

"Siła" alergii na nikiel jest bardzo zróżnicowana wśród osób nią dotkniętych. U niektórych osób egzema rozwija się już w krótkim czasie po kontakcie z przedmiotami zawierającymi nikiel, podczas gdy u innych dopiero po wieloletnim noszeniu biżuterii pojawiają się objawy skórne.

Nikiel bardzo dobrze rozpuszcza się w wodzie i z tego powodu wywołuje silniejsze reakcje u osoby dotkniętej alergią, która się poci. Pot w tym wypadku może rozpuszczać nikiel.

Więcej informacji na temat reakcji alergicznych w artykule "alergia kontaktowa" i "alergia".

Następujące wyroby (obok wielu innych) mogą zawierać nikiel i wywołać alergie:

 • biżuteria i piercing (nawet białe złoto zawiera tylko 33 - 75% złota)
 • zapięcia w ubraniach (zamki błyskawiczne, haftki)
 • sztućce, naczynia do gotowania, sprzęt AGD
 • monety, zapalniczki, maszynki do golenia, klucze, uchwyty
 • materiały biurowe
 • dentystyczne i medyczne narzędzia, protezy, aparat na zęby
 • igły
 • oprawki do okularów
 • przewody elektryczne
 • kosmetyki
 • środki do farbowania włosów
 • papier
 • detergenty
 • farby
 • olej mineralny, cement, nawozy sztuczne

Od 1992 roku w Niemczech w "Rozporządzeniu w sprawie przedmiotów codziennego użytku” podana jest wartość dopuszczalna dla biżuterii zawierającej nikiel. Rozporządzenie stanowi, że produkty, które przez dłuższy czas mają kontakt ze skórą, nie mogą w ciągu tygodnia uwalniać więcej niklu niż 0,5 mikrograma na centymetr kwadratowy. Dla kolczyków limit ten wynosi 0,2 mikrograma niklu na centymetr kwadratowy w ciągu tygodnia. Jako substytut niklu w biżuterii nadaje się tytan, złoto, srebro i platyna.

Jednak zawsze znajdą się produkty, które nie są zgodne z tym rozporządzeniem. Należy zachować ostrożność szczególnie z biżuterią przywożoną z urlopów, gdyż w wielu południowych krajach nie ma ustanowionych wartości dopuszczalnych.

Monety o wartości 1 i 2 euro, zaraz po ich wprowadzeniu, wywołały dyskusję z powodu uwalniania niklu. Dla ogółu ludności nie stanowią one najmniejszego zagrożenia z powodu krótkiego kontaktu ze skórą. Natomiast u osób, które mają zawodowy kontakt z monetami (np. kasjerki) mogą wywołać alergię.

Nikiel jako alergen pokarmowy

Niektórym alergikom szkodzi nawet kontakt z potrawami zawierającymi nikiel. Bardzo wiele pokarmów zawiera w małych ilościach nikiel, ponieważ rośliny pobierają go poprzez korzenie z gleby.

Dużo niklu zawiera głównie kakao, czekolada, krem nugat, kawa, soja, owies, skorupiaki, rośliny strączkowe, orzechy nerkowca, czarna herbata a także wszystkie odmiany zbóż, a zwłaszcza zboża pełnoziarniste.

Innym ważnym źródłem jest woda pitna, która ponad cztery godziny lub w ciągu nocy pozostaje w rurach wodociągowych. Osoby uczulone na nikiel powinny preferować bieżącą wodą, która można rozpoznać po tym, iż jest nieco chłodniejsza od wody odstanej. Rano lub po ponad czterech godzinach powinno się wodę tak długo spuszczać z rur, aż będzie wyraźnie chłodniejsza.

Ponadto żywność może zostać zanieczyszczona niklem w czasie procesu przetwarzania. Produkty gotowe mogą na przykład być wyprodukowane w urządzeniach zawierających nikiel. Również garnki metalowe wydzielają małe ilości alergenu do żywności. W szczególności kwas z pomidorów, kawa, owoce cytrusowe czy rabarbar mogą uwalniać nikiel z naczynia metalowego.

Konsekwencją tego może być egzema na dłoniach, łokciach, powiekach, szyi, karku i na wewnętrznej stronie ud. Również zaleczona egzema może się zaostrzyć po doustnej ekspozycji na nikiel.

Pacjentom, u których występuje egzema również bez kontaktu niklu ze skórą, zaleca się dietę ubogą w nikiel (pod kierunkiem lekarza i dietetyka). Wprowadza się ją dopiero po uprzednim pozytywnym wyniku testu alergii na nikiel. Czy taka dieta zmniejsza alergiczne kontaktowe zapalenie skóry nadal nie zostało naukowo jednoznacznie stwierdzone (Kolossa M. Gehring, 2008).

Możliwe symptomy

 • pęcherzyki
 • egzema (zaczerwienione, łuszczące się oraz sączące zmiany skórne)
 • świąd

Leczenie

Podstawą każdego leczenia jest unikanie czynników wyzwalających alergię. W przypadku wątpliwości za pomocą specjalnego testu z apteki można w bardzo prosty sposób sprawdzić czy dane przedmioty zawierają nikiel (próba z dimethylglyoxiem).

W ostrej fazie -> egzemy stosuje się maści przeciwzapalne. Zazwyczaj zawierają one różne ilości kortykosteroidów. Stosowane w krótkim okresie czasu i naniesione cienką warstwą kortykosteroidy nie są szkodliwe. Po kilku dniach ->egzema ustępuje.

W przypadku przewlekle utrzymującej się egzemy na nikiel, gdzie dochodzi do mocnych uszkodzeń struktury i zaburzeń równowagi skóry – najpierw musi ona powrócić do normalnego stanu. Po początkowej terapii sterydami w procesie leczenia pomagają również inne substancje czynne kojące skórę.

Informacje dla pacjentów

Pod adresem www.nickelfrei.de pacjenci i inne osoby zainteresowane otrzymają wiele przydatnych informacji i porad na temat "nikiel" oraz mogą wziąć udział w dyskusji na forum.

Pod adresem www.nickelfrei.de pacjenci i inne osoby zainteresowane otrzymają wiele przydatnych informacji i porad na temat niklu oraz mogą wziąć udział w dyskusji na forum.

Mehr zum Thema Alergia na nikiel:

Diesen Artikel...

Stand: 21. Mai 2013 - 10:32 Uhr

Autor/Autorzy:

Źródło: 

Das Foto oben rechts (Jeans) verwenden wir mit freundlicher Genehmigung von Frau Priv. Doz. Dr. R. Fölster-Holst, Uni Hautklinik Kiel.